معرفی مدل AnnAGNPS


AnnAGNPS یک مدل شبیه‌سازی توزیعی با پایه نیمه فیزیکی است که توسط سرویس تحقیقات کشاورزی و خدمات حفاظت از منابع طبیعی وزارت کشاورزی آمریکا (USDA-ARS و USDA-NRCS) توسعه داده شده است. این مدل شبیه ساز پیوسته بوده و در واقع نسخه‌ی اصلاح شده مدل تک رخداد AGNPS است. در سال 1998 اولین نسخه مدل AnnAGNPS برای ارزیابی آلودگی غیر نقطه‌ای حوضه‌های کشاورزی با مساحت‌های مختلف و تا حد 300 هزار هکتار منتشر شده است. ورودی‌های مورد نیاز این مدل بیش از 400 پارامتر است که در 34 دسته وارد مدل می‌شوند. داده‌‌های اقلیمی روزانه، پارامترهای فیزیکی حوضه و خصوصیات کاربری اراضی/ پوشش زمین برای شبیه سازی در این مدل لازم است (15 و 13).

برنامه AnnAGNPS از رابطه کاربری GIS برای ساده‌سازی فرآیندهای مدل‌سازی بهره‌ می‌برد. با استفاده از ابزار پیش پردازش GIS درون این نرم افزار، سلول‌های مدل AnnAGNPS که نشان‌دهنده‌ی زیرحوضه‌ها می‌باشند با استفاده از مدل رقومی ارتفاع (DEM)، خصوصیات کاربری اراضی و خاک تعیین می‌شوند. این سلول‌ها در واقع منبع آلودگی غیر نقطه‌ای هستند که از طریق شبکه‌ی آبراهه‌ای منتقل می‌شوند و ممکن است به نقطه‌ی خروجی حوضه نیز برسند.  AnnAGNPS از معادله تجدید نظر شده‌ی جهانی فرسایش خاک (RUSLE) جهت تعیین و محاسبه نسبت تحویل رسوب فرسایش ورقه‌ای و شیاری هر سلول استفاده می‌کند. اعداد منحنی رواناب در AnnAGNPS بر اساس رطوبت خاک، مراحل کاشت و عملیات‌های خاکورزی اصلاح می‌گردد ، همچنین حجم و نرخ رواناب به ترتیب با استفاده از روش عدد منحنی رواناب سرویس حفاظت خاک (SCS) و TR-55 محاسبه می‌‌شوند. معادله موازنه جرم برای نیتروژن، فسفر و کربن آلی در هر سلول محاسبه می‌شود. میزان تبخیر و تعرق برای هر سلول مدل با استفاده از معادله پنمن-مانتیث برآورد شده و AnnAGNPS محاسبات را بر روی یک گام زمانی روزانه انجام می‌دهد (6 و 1).

AnnAGNPS یک ابزار کارآمد برای شبیه سازی بلند مدت فرسایش، رواناب و بارهای آلودگی مانند آفت‌کش‌ها، عناصر غذایی و رسوبات در یک حوزه آبخیز است. استفاده از مدل AnnAGNPS به دلیل ترکیب با قابلیت‌های GIS افزایش یافته است چرا که باعث ساده‌تر شدن استفاده از آن می‌شود (1).

از طریق لینک زیر نیز می‌توانید به صورت مستقیم یک فایل پاورپوینت مرتبط با این مدل را دانلود کنید. شاد و پیروز باشید.

دانــــلود مســـتقـــیــــم فايــــل

لطفاً در صورت استفاده از این نوشته، به وبلاگ جواد خنیفر (www.jawad.ir) لینک دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *